blank '/> Εν Σώματι Υγιεί - Α.Σ. ΑμεΑ Βέροιας: 7 Μετάλλια και 1 Πανελλήνιο Ρεκόρ το "Εν Σώματι Υγιεί" στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ 2018!

Τρίτη 26 Ιουνίου 2018

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ ΟΠΑΠ 2018

ΟΑΚΑ, 23-24/06/2018

3 Χρυσά - 4 Αργυρά και 1 Πανελλήνιο Ρεκόρ από τους αθλητές μας!

Τον καλύτερό τους εαυτό έδωσαν οι αθλητές μας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ ΟΠΑΠ 2018, που διεξήχθη στο κεντρικό γήπεδο του Ολυμπιακού Σταδίου, το διήμερο 23 και 24 Ιουνίου. Οι τέσσερις αθλητές μας, αγωνίστηκαν συνολικά σε επτά αγωνίσματα ρίψεων και δρόμων και κατάφεραν να διακριθούν  και στα επτά! Εντυπωσιακή ήταν η πρώτη εμφάνιση σε επίσημους αγώνες του 22χρ. Παναγιώτη Γουρλομάτη (Κατ. 20), από τη Σκύδρα, ενός αθλητη που προπονείται υπό τις οδηγίες του κ. Φερφέλη Κωνσταντίνου. Κατάφερε και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ με επίδοση 12"53 και 30' αργότερα αγωνίστηκε στον τελικό των 400μ και τερμάτισε 2ος με χρόνο 61'60. Αξιοσημείωτη επίσης είναι η συντριβή του πανελληνίου ρεκόρ στον ακοντισμό της κατηγορίας 36 κατά ένα ολόκληρο μέτρο (19.32μ) από τον Κοντονή Κωνσταντίνο, από την Αλεξάνδρεια. Επίδοση που αποτελεί ασφαλώς και νέο ατομικό ρεκόρ. Ατομικά ρεκόρ είχαμε επίσης από τον Κοντονή στη Δισκοβολία (18.85μ, 2η θέση) και από τον Γαλανούδη Ελισσαίο στη Σφαιροβολία κατηγορίας 43 (4.01μ, 2η θέση).