blank '/> Εν Σώματι Υγιεί - Α.Σ. ΑμεΑ Βέροιας: Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μπάσκετ για Άτομα με Νοητική Υστέρηση: Στην 4η θέση η Ελλάδα!

Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2013

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μπάσκετ για Άτομα με Νοητική Υστέρηση: Στην 4η θέση η Ελλάδα!

Ακόμα μία μεγάλη επιτυχία για τον αγωνιστικό αθλητισμό ΑμεΑ σημειώθηκε ανήμερα της εθνικής επετείου! Η Ελλάδα κατέκτησε την 4η θέση στo Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Νοητικής Αναπηρίας που πραγματοποιήθηκε από τις 20 έως τις 28 Οκτωβρίου 2013 στην Άγκυρα της Τουρκίας.
   Η Ελληνική ομάδα, την προτελευταία  ημέρα των αγώνων, έχασε στον μικρό τελικό από την Αυστραλία με 59-51.
   Η Ελλάδα μαζί με τις Γαλλία και Πορτογαλία ήταν στον Α' όμιλο τις οποίες αντιμετώπισε και στον α' γύρο. Από την Γαλλία έχασε με 62-40, ενώ από την Πορτογαλία έχασε 82-35. Στον β' γύρο αντιμετώπισε την Πολωνία την οποία νίκησε με 64-38 και στον επόμενο αγώνα έχασε πάλι από την ανώτερη Πορτογαλία με 78-36.
  Στον τελικό νικήτρια αναδείχθηκε η Πορτογαλία η οποία ήταν σαφώς ανώτερη και κέρδισε την Γαλλία με 56-37.
   Η τελική κατάταξη Πορτογαλία, Γαλλία, Αυστραλία, Ελλάδα, Πολωνία και Τουρκία.

Οι αθλητές που επέλεξε  ο Ομοσπονδιακός προπονητής  Αντώνης Μακρής και αγωνίσθηκαν  με τα Ελληνικά χρώματα στο τουρνουά ήταν: