blank '/> Εν Σώματι Υγιεί - Α.Σ. ΑμεΑ Βέροιας: Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Boccia 2017: Αποτελέσματα και Φωτογραφίες

Δευτέρα 15 Μαΐου 2017

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Boccia 2017: Αποτελέσματα και Φωτογραφίες

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Boccia 2017

με τη συμμετοχή του αθλητή μας Γιώργου Διαμαντόπουλου (Ατομικό BC2)

Αποτελέσματα  και Φωτογραφίες !

Αρκετά καλή εμφάνιση για πρωτοεμφανιζόμενο σε επίσημους αγώνες Boccia, πραγματοποιήσε ο αθλητής μας Γιώργος Διαμαντόπουλος. Η καλή του παρουσία επισφραγίστηκε με μία νίκη στον Δ' Όμιλο στην Α' Φάση στο Ατομικό της Κατηγορίας ΒC2, του Πανελληνίου Πρωταθλήματος 2017. Ο αθλητής μας, παρά τη νίκη που πέτυχε, δεν απέφυγε την 4η θέση στον όμιλο λόγω χειρότερου συντελεστή πόντων στα σετ (4-19) και την 31η θέση στην τελικά κατάταξη ανάμεσα σε 39 αθλητές στην κατηγορία του.

Αγώνας 2: Διαμαντόπουλος - Γιακουμάκη 4-2
Η ιστορική πρώτη νίκη του Διαμαντόπουλου και του σωματείου μας σε επίσημους αγώνες Boccia!

Αγώνας 3: Διαμαντόπουλος - Γεράκης 0-9

Ευχαριστούμε τον έμπειρο προπονητή του αθλήματος κ. Κεραμιδά Ανδρέα για τις πολύτιμες συμβουλές του

Ευχαριστούμε τον φίλο της ομαδας Πολιτίκο Στέλιο, που ταξίδεψε στην Αθήνα για να υποστηρίξει τον Γιώργο!

Η αποστολή του Α.Σ. ΑμεΑ ΕΝ ΣΩΜΑΤΙ ΥΓΙΕΙ Βέροιας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Boccia 2017:

Αναμνηστική φωτογραφία μετά τους αγώνες
Διαμαντόπουλος Γιώργος (CP-ISRA) - Boccia (BC2)

Για την ιστορία αναφέρουμε, ότι  πρωταθλητής Ελλάδας για 16η συνεχή χρονιά, αναδείχθηκε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης (Αετοί Αθήνας), στα ατομικά της κατηγορίας ΒC3 στο πανελλήνιο πρωτάθλημα μπότσια που διεξήχθη στο κλειστό του Περιστερίου (Ολυμπιακό Κέντρο Πυγμαχίας). Στα ατομικά, τα περισσότερα χρυσά μετάλλια (συνολικά 3) κατέκτησε ο Τυρταίος, ο οποίος είχε ακόμη ένα ασημένιο και ένα χάλκινο. Τα χρυσά μετάλλια πήραν οι Δημήτρης Κυριακίδης (BC1), Χρήστος Κυπριώτης (BC2) και Νίκο Βασίλη (BC4). Ο Τυρταίος ήταν ο πρωταγωνιστής και στα ομαδικά. Κατέκτησε τα χρυσά μετάλλια στις κατηγορίες BC1/2 και BC4, ενώ ο τίτλος στην κατηγορία BC3 κατέληξε στον Άγιο Χριστόφορο.

Οι τελικές κατατάξεις:

Ατομικά

BC1: 1. Δημήτρης Κυριακίδης (Τυρταίος), 2. Παναγιώτης Σουλάνης (Άγιος Χριστόφορος), 3. Γεώργιος Μαρούγκας (Τριπτόλεμος).
BC2: 1. Χρήστος Κυπριώτης (Τυρταίος), 2. Αλέξανδρος Παπαδάκης (Άγιος Χριστόφορος), 3. Σόνια Τσακίρη (Τυρταίος)
BC3: 1. Γρηγόρης Πολυχρονίδης (Αετοί Αθήνας / S.A. Κατερίνα Πατρώνη), 2. Άννα Ντέντα (Άγιος Χριστόφορος / S.A. Χριστίνα Ντέντα), 3. Κωνσταντίνος Μασούρας (Άγιος Χριστόφορος / S.A. Σωτήρης Χρονόπουλος).
BC4: 1. Νίκο Βασίλη (Τυρταίος), 2. Άρτι Τσουκάλι (Τυρταίος), 3. Χρύση Μόρφη Μέτζου (Άγιος Χριστόφορος).